• Zajęcia w kwietniu

• Dnia 15.04. w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia otwarte pt. „Tajemnice książki”. Rozpoczęły się one od przedstawienia uczniom kl. 4a wybranych woluminów z działu „Cymelia”, który ostatnio utworzyliśmy. Znajdują się w nim m.in. najstarsze książki z naszego księgozbioru, a także tytuły patronki szkoły Marii Kownackiej. Uczniowie mogli zaobserwować różnice między pozycjami wydanymi kilkadziesiąt lat temu (nasze najstarsze książki mają ponad 70 lat), a tymi, które powstają obecnie.

Następnie nasi goście obejrzeli prezentację zawierającą wiele ciekawostek ze świata książek. Zobaczyli np. najmniejszą i największą książkę na świecie, a także najdroższą, najczęściej wydawaną czy najstarszą.

Zajęcia zainteresowały czwartoklasistów, dowiedzieli się wielu nowych, ciekawych rzeczy, chętnie zadawali pytania. Na spotkania o tajemnicach książek jesteśmy już umówieni z kolejnymi klasami. Zapraszamy!

Bibliotekarze

• Dzieci pomagają dzieciom

• Dnia 14.12.2023r. gościliśmy w naszej bibliotece autora książek Pana Marcina Kozioła. Pisarz jest twórcą kilkudziesięciu pozycji m.in.: „Skrzynia Władcy Piorunów”, „Maksymilian Wombat”, „Szalona historia komputerów”, czy „Maść na maść”. Ciekawą cechą twórczości autora jest wykorzystanie wydarzeń i postaci ze świata nauki, kultury, historii. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali np. o genialnych odkryciach Nikoli Tesli, ale także o jego ekscentrycznych zwyczajach i zachowaniach. Pan Marcin poprowadził pięć spotkań dla dzieci w różnym wieku – od zerówki do klasy ósmej, ponieważ jego książki przeznaczone są dla czytelników zarówno młodszych jak i starszych. Autor prowadził spotkania w taki sposób, że uczestnicy brali w nich aktywny udział i nie kryli zadowolenia. W bibliotece oferujemy do wypożyczenia książki Pana Kozioła, o których mówił podczas zajęć. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.

•

• Spotkanie autorskie w bibliotece

• 30 listopada w szkolnej bibliotece w ramach projektu Dzieci pomagają dzieciom odbyło się spotkanie z zaproszonymi Gośćmi z Papieskiego Dzieła Misyjnego, którzy obszernie przedstawili życie wspólnot w Mozambiku ich kulturę, tradycję i zwyczaje. Uwrażliwili nas na potrzeby innych i pokazali nam możliwości pomocy.

• Odwiedziny zerówki

•
           27.11 naszą szkolną bibliotekę odwiedziła autorka książek o najsłynniejszych piłkarzach Pani Yvette Żółtowska- Darska.
          Messi, Mbappe, Ronaldo, Haaland...te nazwiska zna każdy fan piłki nożnej. Autorka w atrakcyjny sposób przybliżyła uczniom sylwetki piłkarzy, zaprezentowała wiele ciekawostek dotyczących ich kariery piłkarskiej i życia prywatnego. Wszyscy słuchali tych informacji z ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy spotkania brali udział w konkursach na temat swoich idoli, w których wygrywali plakaty, zdjęcia piłkarzy, zakładki do książek. Uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą, a emocji było co niemiara. W końcowej fazie spotkania można było zakupić wybraną książkę oraz otrzymać dedykację i autograf Pani Żółtowskiej- Darskiej.
            Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach autorskich w naszej bibliotece!

• Odwiedziny zerówki

• Dnia 19.10.2023 r. bibliotekę szkolną odwiedziła klasa „0”. Dzieci dowiedziały się, do czego służy biblioteka i jak korzystać ze zgromadzonych zbiorów. Z dużym zaciekawieniem obejrzały nowości przeznaczone właśnie dla najmłodszych czytelników, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Na zakończenie spotkania otrzymały w prezencie zakładki do książek oraz wypożyczone wspólnie z wychowawczynią pierwsze tytuły.

• Ceremonia pasowania na czytelnika

W październiku uczniowie wszystkich pierwszych klas uczestniczyli w ceremonii pasowania na czytelnika.

Jest to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Od tego momentu zaczyna się fascynująca czytelnicza przygoda.

Pierwszoklasiści poznali zasady dotyczące wypożyczania książek oraz zachowania w bibliotece. Nie zabrakło zagadek związanych np. ze znanymi baśniami czy wyjaśnienia, czym się różni biblioteka od księgarni oraz swobodnych wypowiedzi dzieci na temat ich domowych biblioteczek.

Końcowym punktem spotkania było wypożyczenie pierwszej książki przez każdego z uczniów. Była to także okazja do zapoznania się ze zbiorami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy uczeń otrzymał zakładkę do książek.

Narodowe Czytanie

W tym roku w ramach Narodowego Czytania czytamy powieść Elizy Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”.

Biblioteka szkolna zachęca do włączenia się w akcję poprzez:

oraz wykonanie prac plastycznych ukazujących piękne nadniemeńskie krajobrazy ukazane na kartach powieści.

Dodatkową atrakcją będzie obejrzenie rękopisu Elizy Orzeszkowej, a także wybranych numerów Tygodnika Ilustrowanego z roku 1887, w którym po raz pierwszy ukazała się powieść (skanując poniższe kody QR).

Wszystkie numery pisma, w których ukazała się powieść „Nad Niemnem” oraz inne materiały związane z w/w lekturą można znaleźć pod adresem: