• Logopeda

• Godziny pracy w roku szkolnym 2023/2024:

Neurologopeda - mgr Wioletta Kaliszyk
          Pon. 8.00-16.00
          Wto. 13.45-16.00
          Śro. 8.00-16.00
          Czw. 12.45-16.00
          Ptk. 14.30-16.00

Logopeda szkolny:

• wstępnie ocenia mowę dzieci z klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych
          • diagnozuje poszczególne przypadki
          • organizuje pomoc logopedyczną
          • udziela wskazówek do pracy nad prawidłową mową zainteresowanym rodzicom
          • prowadzi terapię indywidualną i grupową

Rady logopedyczne dla rodziców:

• Zadbaj, aby u twojego dziecka nie wykształcił się nawyk oddychania przez usta w dzień w czasie spoczynku i w nocy w czasie snu.
          • Niech twoje dziecko żuje, gryzie twarde pokarmy, zachęcaj je do zabaw usprawniających pracę języka i warg.
          • Sprawdź , czy twoje dziecko ma prawidłowy zgryz.
          • Zadbaj, aby twoje dziecko miało zdrowe zęby. Brak uzębienia, np.  z powodu próchnicy może przyczyniać się do nieprawidłowej wymowy głosek.
          • Mów do dziecka językiem normalnym, nie spieszczaj, nie naśladuj dziecinnej wymowy.
          • Rozmawiaj z dzieckiem spokojnie i cierpliwie.
          • Codziennie czytaj dziecku na głos, przynajmniej 20 minut, dziecko poprawia swoją wymowę, doskonali ją, starając się naśladować to, co słyszy od otoczenia. Dzięki głośnemu czytaniu dorosłego dziecko także wzbogaca swoje słownictwo, ćwiczy pamięć werbalną, zdolność koncentracji uwagi, umiejętność budowania zdań.
          • Zachęcaj dziecko do wspólnego czytania poprzez odpowiedni wybór książek: niech będą w nich kolorowe ilustracje, zabawne historyjki.
          • Podczas czytania niech twoje dziecko opowiada treść ilustracji, naśladuje różne odgłosy (np. szum wiatru, pukanie, odgłosy zwierząt). Wyrazy dźwiękonaśladowcze są doskonałym ćwiczeniem usprawniającym narządy artykulacyjne, przygotowują dziecko do wymowy kolejnych głosek.
          • Kupuj swojemu dziecku (szczególnie małemu) książeczki dźwiękowe. Niech słucha tych dźwięków i je naśladuje.
          • Zachęcaj dziecko do nauki wierszy na pamięć. Jest to doskonała forma ćwiczeń utrwalających wyrazistą wymowę.