• Terapeuta Integracji Sensorycznej

• Godziny pracy w r. szkolnym 2023/2024:

Terapeuci: Marta Trzcińska, Iwona Ciura, Roman Mostowiec
          pracują wg indywidualnych godzin, dopasowanych do ucznia i planu lekcji.

Na czym polega Terapia SI?

Działania podstawowych zmysłów są ściśle ze sobą powiązane w trakcie rozwoju tworzą połączenia z innymi zmysłami w obrębie mózgu. To wzajemne na siebie oddziaływanie różnych zmysłów jest złożone i niezbędne do prawidłowej interpretacji sytuacji i wykonanie odpowiedniej reakcji. Ten proces celowej organizacji zmysłów nosi nazwę integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna nie tylko umożliwia nam odpowiednie zarea­gowanie na odbierane wrażenia sensoryczne ale również kieruje naszymi reakcjami na otoczenie, np. planowanie ruchu (praksja) jest ważną umiejętnością, która zależy od efektywnego procesu integracji sensorycznej.

Zasady kwalifikacji na terapię integracji sensorycznej:

1. Podstawą do przyjęcia dziecka na terapię prowadzoną metodą integracji sensorycznej jest dostarczenie do szkoły aktualnej diagnozy procesów integracji sensorycznej (wskazane jest, aby została przeprowadzona w ciągu ostatnich dwóch lat).

2. Pierwszeństwo zakwalifikowania się na terapię prowadzoną metodą integracji sensorycznej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 112 mają uczniowie z klas 0 – III posiadający orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze wskazaniem do terapii SI zawartym w orzeczeniu.

3. Uczniowie z opinią i oceną procesów SI z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, przyjmowani będą na terapię w miarę wolnych miejsc, na podstawie decyzji terapeuty Integracji Sensorycznej.

4. Uczniowie z klas IV – VI kwalifikowani będą na terapię metodą integracji sensorycznej wówczas, gdy będą wolne miejsca.

5. Terapeuta zastrzega sobie prawo do dokonania wstępnej diagnozy oraz zakwalifikowania ucznia (który nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i opinii z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej) na zajęcia z integracji sensorycznej wówczas, gdy nauczyciel prowadzący zgłosi problemy z zakresu SI. Uczeń zostanie przyjęty na terapię w szkole pod warunkiem, że będą wolne miejsca.

6. Wychowawca przekazuje rodzicom formularz zgody/rezygnacji z zajęć, który rodzic jest zobowiązany podpisać.

7. W zajęciach powinny uczestniczyć dzieci, które aktualnie nie korzystają z terapii w innych placówkach, ze względu na brak możliwości zintegrowania działań terapeutycznych, uwzględniających możliwości psychofizyczne ucznia.

8. Dzieci dla których zabrakło miejsc, znajdują się na liście rezerwowej. Rodzice dzieci oczekujących na terapię informowani będą na bieżąco o możliwości rozpoczęcia zajęć w przypadku pojawienia się wolnych miejsc.

9. Rodzice uczniów zakwalifikowanych na zajęcia są zobowiązani do wcześniejszego powiadamiania terapeuty o nieobecności dziecka. Nieobecność nieusprawiedliwiona na czterech kolejnych zajęciach będzie równoznaczna z rezygnacją z terapii.

10. Rodzice/ opiekunowie powinni nadzorować wykonywanie ćwiczeń w domu, zawartych w diagnozie z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.

11. Na zajęciach Terapii Integracji Sensorycznej obowiązuje dzieci lekki strój, niekrępujący ruchów.

12. Okres prowadzenia terapii wynosi maksymalnie od 6 miesięcy do 3 lat. O zakończeniu zajęć terapeutycznych decyduje terapeuta.