• Informacje

•  W naszej szkole integracja rozpoczęła się w roku 2010, wtedy to powołano I klasę integracyjną.  Od tej pory w szkole działa prężnie pomoc zarówno dla dzieci jak i rodziców:

– psychologa, pedagoga, terapeuty, pedagoga specjalnego, terapia SI.

Zalety kształcenia integracyjnego:

–  zaspokojenie indywidualnych potrzeb społecznych i edukacyjnych każdego dziecka

–  zapewnienie każdemu dziecka poczucia bezpieczeństwa i akceptacji

–  kształtowanie pozytywnych cech osobowości

–  kształtowanie samodzielności uczniów niepełnosprawnych

–   przygotowanie dzieci niepełnosprawnych do życia w społeczeństwie

–   opieka dwóch pedagogów

–  mała liczebność grupy

–  kontakt dzieci zdrowych z ich niepełnosprawnymi kolegami wzmacniający  poczucie tole­rancji dla cudzej odmienności i niedoskonałości.

Główne zasady integracji:

1. Integracji nie można narzucać i do niej zmuszać
          2. Integracja to nie tylko 15-20 uczniów i dwóch nauczycieli
          3. W integracji musi uczestniczyć cała szkoła
          4. Integracji można i trzeba się uczyć
          5. Integracja zaczyna się w sercu człowieka
            Co to jest klasa integracyjna? Liczebność w klasach integracyjnych nie powinna przekraczać 20 uczniów, w tym 3-5 uczniów o słabszej kondycji fizycznej bądź umysłowej. Grupę integracyjną prowadzi dwóch pedagogów – nauczyciel wiodący (nauczyciel przedmiotu) oraz pedagog specjalny (nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym), którzy na zasadach partnerskich współpracują ze sobą. W klasie integracyjnej stosuje się indywidualizowanie oceniania oraz prowadzi się umiejętne rozmowy z uczniami na temat możliwości edukacyjnych uczniów. Wtedy uczniowie zdrowi dostrzegają włożony wysiłek i wspierają w kolejnych działaniach swoich niepełnosprawnych rówieśników, a to z pewnością jest korzystne dla wszystkich.