Projekt "Każdy inny - wszyscy równi"
Z ogromną przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym "Każdy inny - wszyscy równi".
Projekt ma na celu uwrażliwienie na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń na temat osób z niepełnosprawnościami.
Realizacja zadań projektowych zaplanowana jest w terminie od 15.09.2022 do 15.05.2023.
Zapraszamy do aktywnego udziału! Koordynatorzy projektu: Bożena Gołos,Kinga Musiał
Działania:
1. W ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny - wszyscy równi” uczniowie zrealizowali działania, które mają na celu m.in. uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących. W związku z tym przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji „Kocham słyszeć”. Dzięki temu dzieci dowiedziały się, kim jest osoba niesłysząca, z jakimi trudnościami się zmaga oraz w jaki sposób można jej pomóc. Ozdobiły według własnego pomysłu aparaty słuchowe i procesory dźwięku. Poznały podstawowe zwroty języka migowego.
Ponadto w naszej szkole obchodziliśmy dzień Afazji: Uczniowie mieli pogadankę na ten temat na podstawie przygotowanej prezentacji przez nauczycieli : https://www.canva.com/design/DAFNt5pU4-E/Duhh44GHAXoOulp3VdbNYg/view?utm_content=DAFNt5pU4-E&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink Były to bardzo ciekawe i owocne zajęcia.
2. W ramach projektu w szkole powstał Kącik książek bez barier. Jest to cykl bajek, które wprowadzają dzieci w świat rówieśników z różnymi niepełnosprawnościami, pomagają poznać i zaakceptować inność. Seria zawiera książeczki z bajkami psychoedukacyjnymi. Omawiane w nich są
różnego rodzaju niepełnosprawności. Bajki mają na celu uświadomienie młodemu czytelnikowi, że każde dziecko, bez względu na to, jak wygląda lub na co choruje, potrzebuje akceptacji i kontaktu z drugim człowiekiem. W ramach projektu uczniowie klasy 7a w czasie przerwy czytają książeczki młodszym kolegom z klas 0-3.
3. W ramach projektu 6 października obchodziliśmy w szkole Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Uczniowie mieli pogadankę na ten temat na podstawie przygotowanej prezentacji przez nauczycieli, poniżej link. Tego dnia zobrazowano uczniom krótką charakterystykę problemu, zaprezentowano postacie sławnych osób dotkniętych MPD, zapoznano z sylwetką i twórczością Joanny Pąk.Wolontariat szkolny zorganizował zbiórkę symbolicznych 17 groszy na rzecz Fundacji Kolorowy Świat:) Nasza szkoła zaświeciła na zielono! Zespół wspomagający
4.6 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.
W naszej szkole z tej okazji zostało przygotowanych kilka propozycji, jak przybliżyć dzieciom tematykę tej niepełnosprawności, m.in. poprzez gazetkę na korytarzu, ukazanie sylwetki i twórczości poetki Joanny Pąk, dotkniętej MPD, zaprezentowanie postaci sławnych osób z całego świata, chorujących na MPD oraz podjęcie przez uczniów ciekawych wyzwań z liczbą 17 w roli głównej. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia. Ponadto bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki na rzecz Fundacji Kolorowy Świat, wspierającej rehabilitację dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę wolontariatu szkolnego za koordynację przebiegu tej akcji. Udało się zebrać 322,02zł. Cieszymy się, że jako społeczność szkolna możemy dołożyć swoją cegiełkę dla 17 milionów osób chorujących na MPD. Warte podkreślenia jest także to, że spora część społeczności szkolnej wyraziła solidarność z osobami dotkniętymi Mózgowym Porażeniem Dziecięcym poprzez zielony element stroju w tym dniu. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach również zaświecimy się na zielono! Anna Rupińska, Judyta Beneke, Wolontariat Szkolny