Wydarzenia, akcje... r. szkolny 2024/2025
W roku 2024 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela).
To święto, którego najważniejszymi podmiotami, są dzieci.Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Zachęcamy wychowawców do włączenia się w obchody tego święta poprzez zorganizowanie w swoich klasach zajęć głośnego czytania.
10_powodow.docxW październiku bibliotekę szkolną odwiedzili pierwszoklasiści wraz z wychowawcami.
Nasi goście zwiedzili pomieszczenie, w którym zgromadzone są lektury, słowniki i encyklopedie oraz podręczniki. W Sali głównej wskazaliśmy im regały, gdzie znajdują się woluminy przeznaczone właśnie dla najmłodszych czytelników. Następnie przeszliśmy do „leniuchowni”. Tam zapoznaliśmy dzieci z zasadami dotyczącymi traktowania książek oraz ich wypożyczania. Młodzi czytelnicy wspaniale odgadywali zagadki dotyczące znanych bohaterów książek czy różnic między biblioteką a księgarnią. Kulminacyjnym punktem wizyty było pasowanie na czytelnika biblioteki SP 112. Serdecznie witamy małych adeptów czytelnictwa i zapraszamy do biblioteki jak najczęściej!
Październik/listopad
Nowości w bibliotece szkolnej.
Za oknami szaro, zimno, deszczowo… Pogoda nie sprzyja spacerom i innym aktywnościom na świeżym powietrzu. To idealny czas, aby udać się w podróż do krain fantazji, podróży, przygód. Wszystko to znajdziecie w naszej bibliotece! Zachęcamy do odwiedzin, tym bardziej, że wzbogaciliśmy się o wiele ciekawych, różnorodnych książek (niektóre z nich widzicie na zdjęciach). Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy.
Biblioteka dzieciom czyta i książki wypożycza w grudniu!
W ramach kolejnej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” odbyły się w naszej szkolnej bibliotece spotkania z pierwszoklasistami pod hasłem „Dlaczego warto czytać książki?”. Nasi najmłodsi uczniowie nie mieli problemu z odpowiedzią na to pytanie. Wiedzieli, że książki mogą być źródłem wiedzy, że wzbogacają wyobraźnię czy dostarczają rozrywki. Podczas zajęć dowiedzieli się, iż czytanie może stanowić inspirację, poprawiać koncentrację czy redukować stres.
Po wypożyczeniu wybranych pozycji z zasobów biblioteki mali czytelnicy otrzymali prezent – książkę „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek. Z prezentu będą modli skorzystać także rodzice, gdyż publikacja zawiera także „Przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty. Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.
W grudniu w naszej bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia przeznaczone dla uczniów wszystkich klas trzecich w ramach projektu bibliotecznego „Pszczółki nasze przyjaciółki”. Tematykę zajęć stanowiły cykl życia pszczoły i zapylanie roślin.
Dzieci dowiedziały się m. in. jakie pszczoły tworzą rodzinę pszczelą, ile pszczół może mieszkać w ulu oraz które gatunki owadów oprócz pszczół są zapylaczami. Uczniowie zobaczyli przyniesiony na zajęcia ul, a także produkty pracy pszczół takie jak pyłek, pierzga, propolis czy plaster woskowy. Obejrzeli również strój pszczelarza oraz narzędzia, których używa w czasie pracy. Ostatnią część spotkania stanowiło wykonanie domków dla zapylaczy, które wiosną umieszczą wokół szkoły lub swoich domów.
Na kolejne zajęcia dotyczące fascynującego świata pszczół zapraszamy trzecioklasistów już w styczniu.
W naszej bibliotece odbyły się zajęcia dla uczniów klas trzecich w ramach drugiego etapu projektu edukacyjno – wychowawczego „Pszczółki nasze przyjaciółki”.
Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak powstaje miód, usłyszeli o wielu jego rodzajach i o tym, jak wiele pszczół musi pracować, byśmy mogli otrzymać jeden słoik pysznego, zdrowego miodu. Podczas kolejnej części spotkania trzecioklasiści poznali budowę ula oraz mogli oglądać szeroką paletę uli z całego świata, wiele z nich w bardzo nietypowych kształtach, np. rycerzy czy postaci z baśni.
Ostatnim etapem spotkania było własnoręczne wykonanie przez dzieci świec z węzy pszczelej, które mogły zabrać do domu.
Marzec
Bajki pomagajki, czyli jak reagować w sytuacjach zagrożeń to zajęcia, które nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili w marcu dla uczniów wszystkich klas drugich.Drugoklasiści wysłuchali opowiadania, które przedstawiało sytuację, kiedy dzieci w ich wieku musiały odpowiednio zareagować, by uratować swą mamę. Przywołano też inne wydarzenia, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu oraz modele postępowania, które pomogą dzieciom podjąć odpowiednie działania.
Odegrana przez uczniów scenka rozmowy telefonicznej z pracownikiem numeru alarmowego 112 pozwoliła przećwiczyć schemat zachowań w sytuacjach zagrożeń.
Ostatnią częścią zajęć było wykonanie przez dzieci metodą orgiami słuchawki telefonu, aby już w klasie wszyscy w parach mogli przeprowadzić przykładowe rozmowy informujące o niebezpiecznych zdarzeniach.