Niedosłuch, niedowidzenie
Niedowidzenie (amblyopia) to dolegliwość związana ze zmniejszeniem ostrości wzroku jednego bądź obu oczu, niewywołana przez konkretną przyczynę organiczną. Obniżenie ostrości widzenia występuje niezależnie od przyjętych metod korekcji optycznej.
Oko niedowidzące widzi w sposób zdecydowanie gorszy od oka zdrowego – o co najmniej 2 rzędy różnicy na tablicach do badania ostrości wzroku.
Niedowidzenie powstaje głównie u małych dzieci – około 6.-8. roku życia, w krytycznym okresie rozwoju wzroku. Nasilenie objawów, czyli tzw. głębokość niedowidzenia jest uzależniona od wieku w którym pojawia się przeszkoda dla widzenia obuocznego.
Niedosłuch - Wbrew potocznemu myśleniu kłopoty ze słuchem nie dotyczą tylko osób starszych, u których mogą pojawiać się z wiekiem. Dowiedz się, jak zapobiegać temu problemowi u dzieci i co zrobić, gdy już się pojawiNiedosłuch to nieprawidłowe przewodzenie lub odbiór dźwięków – w jednym lub obojgu uszu. Może być łagodny, umiarkowany, ciężki albo głęboki (jego skalę mierzy się w decybelach). Czasami towarzyszą mu dodatkowe problemy – szumy uszne czy zawroty głowy.
Jeśli niedosłuch nie zostanie dostatecznie wcześnie rozpoznany, zaburzy rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka.
Dziecko, które nie słyszy ludzkiej mowy, nie nauczy się mówić. Jeśli zacznie się uczyć zbyt późno, wady wymowy mogą zostać u niego już na zawsze.
Niedosłuch u dzieci może być genetyczny – dziedziczny lub niedziedziczny. Dotyka 2–3 dzieci na 1000 urodzeń. Bywa też nabyty – gdy słuch zostaje uszkodzony przez przyczynę zewnętrzną.